Sklep komputerowy we Wrocławiu nv_pyp
Szukaj u nas
Subskrypcja AREST
Dlaczego warto?
Otrzymasz œwieże informacje o:
  • Najnowsze produktach
  • Aktualnych promocjach
Najpopularniejsze tagi
Zobacz również
Usługa WD Care
Produkty Kingston
Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana
O ile sytuacja na rynku kart graficznych przeznaczonych do PC jest doœć klarowna, to w przypadku laptopów panuje mały bałagan. Dlatego postanowiliœmy go trochę uporzšdkować testujšc najpopularniejsze dostępne u nas modele.
Jeszcze z półtora roku temu sytuacja była jasna. Karta graficzna dedykowana jest wydajniejsza od zintegrowanej. Te ostatnie występowały głównie jako częœć chipsetu i korzystały z pamięci laptopa. Obecnie sytuacja się zmienia ponieważ coraz częœciej karty graficzne sš integrowane z procesorem. Takim przykładem jest platforma Sandy Bridge Intela oraz AMD Fusion. Żeby nie było łatwo, niedługo pojawi się Llano w laptopach. Intel także zapowiedział nowš generację zwanš Ivy Bridge.

Jednak na razie jedynym kryterium testu była dostępnoœć w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że pomoże to wybrać swój wymarzony sprzęt. Jako punkt odniesienia zastosowaliœmy Radeona HD 5570. Jest to œredniej klasy karta graficzna stosowana w komputerach stacjonarnych. Oczywiœcie wszystkie karty nadajš się do pracy z dokumentami czy internetem.

3DMark03 testuje karty w DirectX 7, 8 oraz 9. Odpowiada starszym grom.Wyróżnić można 3 grupy. Najszybsze karty zaczynajš się od GeForce"a GT 520M. Niżej jest grupa o podobnej wydajnoœci aż do Intela HD 3000. Stawkę zamykajš układy zintegrowane. Rozczarowuje wydajnoœć Radeona 6310.

3DMark06 to spore wyzwanie dla kart mobilnych. SprawdŸmy co wyszło:Niespodzianka na czele. GeForce GT 540M okazał się lepszy od karty przeznaczonej do komputerów stacjonarnych. Po za tym zyskała zintegrowana karta Intel HD 3000, która okazała się szybsza od dedykowanego Radeona HD 5470.

3DMark Vantage stanowi nie lada problem dla najszybszych kart na rynku, więc nie dziwiš niskie wyniki kart mobilnych. Częœć z nich jednak wykazała się całkiem dobrš wydajnoœciš.Na pierwsze miejsce wrócił Radeon 5570. Zwraca jednak uwagę kolejny ruch w górę najnowszej karty zintegrowanej Intela. Wyprzedził nawet Radeona HD 6370M. Kupujšc wiec najnowszego laptopa z procesorem Sandy Bridge można spokojnie zrezygnować z karty dedykowanej o ile nie sš to najszybsze modele, a taki komputer można już kupić w cenie poniżej 1700 zł.

Jeżeli chodzi o najszybsze karty, to tutaj trzeba wydać od 2000 do 3000 zł za laptop z GeForce"em GT540M. Różnica głównie dotyczy zastosowanego procesora, wielkoœci matrycy oraz dodatkowego wyposażenia. Podobnie kształtujš się ceny komputerów z Radeonem HD 5650. Klasyczne karty zintegrowane już odchodzš w cień. Trochę rozczarowuje wydajnoœć E-350 z Radeonem HD 6310, ale niedługo pojawi się sprzęt z procesorami Llano, które majš bardzo dobre wyniki w wersjach przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Intel także odrobił lekcje i najnowszy produkt ma całkiem dobrš wydajnoœć, porównywalnš z wieloma kartami niezintegrowanymi. Naszym zdaniem przyszłoœć będzie należeć więc do APU, które nie tylko wyprš "integry", ale zagrożš także kartom dedykowanym oferujšc podobna wydajnoœć, ale mniejsze zużycie pršdu. W każdym razie nie omieszkamy ich dokładnie sprawdzić.

Testowane karty:

AMD Radeon HD 6310 - Wchodzi w skład platformy Brazos. Jest to karta graficzna zintegrowana z procesorem AMD E-240, AMD E-300 oraz E-350 (doœć często spotykany). Ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

AMD Radeon HD 6370M - Karta dedykowana. Często spotykana w laptopach. Ma własnš pamięć RAM, zazwyczaj 1 GB. Podobnie jak HD 6310 ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 545v - Karta dedykowana. Spotykane sš obecnie pojedyncze egzemplarze. Wyróżnia się doœć wysokim taktowaniem. Jeżeli chodzi o jej budowę wewnętrznš to także ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5470 - Karta dedykowana. Doœć szeroko stosowana w laptopach. Ma 512 lub 1024 MB pamięci RAM. Nikogo pewnie nie zdziwi, że ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5650 - Karta dedykowana. 400 procesorów strumieniowych, 20 jednostek teksturujšcych oraz 8 jednostek renderujšcych to obietnica doœć dobrej wydajnoœci.

ATI Radeon HD 4250 - Karta zintegrowana z chipsetem 880G. Spotykana w tańszych konstrukcjach AMD. Obecnie zastępowana przez AMD Fusion. Ma 40 procesorów strumieniowych, 4 jednostki teksturujšce oraz 4 renderujšce.

Intel GMA HD - Doœć często stosowana w laptopach. Spotykana z pierwszš generacjš procesorów I3, i5 oraz i7.

Intel HD Graphics 3000 - Grafika zintegrowana z procesorem. Występuje w najnowszej generacji mobilnych procesorów i3, i5 oraz i7 Sandy Bridge. Nie należy jej mylić ze starszymi, podobnie nazwanymi starszymi grafikami Intela.

NVIDIA GeForce 315M - Karta dedykowana. Doœć powszechna w laptopach. Ma 16 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

NVIDIA GeForce 320M - Karta dedykowana. Ma wyraŸnie lepsze parametry od poprzedniczki: 48 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 8 renderujšcych. Zazwyczaj korzysta z pamięci hybrydowej (256 MB własnej i reszta z RAM laptopa).

NVIDIA GeForce GT 330M - Karta dedykowana. Ma podobne parametry jak 320M, ale jest wyposażona we własnš pamięć RAM 1 GB.

NVIDIA GeForce 410M - Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce i 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 420M - Karta dedykowana. Ma już 96 rdzeniu CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce. Także jest wyposażona w 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 520M - Karta dedykowana. Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce, ale w porównaniu do poprzedniczek jest wyposażona w 1024 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 540M - Karta dedykowana. Ma 1 GB pamięci RAM oraz 96 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych i 4 renderujšce.

Na zakończenie podsumowania jeszcze krótka charakterystyka karty, która będzie odniesieniem. Radeon HD 5570 ma 400 procesorów strumieniowych, 20 teksturujšcych oraz 8 renderujšcym.
Przeczytaj też inne artykuły:

Niedługo premiera PCI Express 3.0

Przeglšd mobilnych kart graficznych - wrzesień 2013

Dualne karty graficzne AMD Radeon
Komentarze (0):
Napisz nowy komentarz
Pseudonim:

Komentarz/Opinia:
Formatowanie Markdown: *kursywa* **pogrubienie**
Aktualnoœci
Ostatnio komentowane
Zdjęcie produktu ravtest :
@goœć: Batch#: L420B654
Zdjęcie produktu ravtest :
@goœć: Batch# : 3x L439B850, 5x X434A881,
Zdjęcie produktu ravtest :
@goœć: tak
Zdjęcie produktu p.o. :
@marcys998: bo niestety dystrybutorzy ich nie rozróżniajš i my nie wiemy, którš majš rewizję w ofercie. Obejrzałem sobie zdjęcia w innych sklepach i ..
Zdjęcie produktu p.o. :
@goœć: Jak widać pod cenš:

Sklep - Wrocław
NA ZAMÓWIENIE
Odbiór jutro

Zdjęcie produktu goœć :
Witam czy macie na biskupiej tš pastę i jest możliwy jej zakup,odbiór dzisiaj?
Zdjęcie produktu goœć :
Mam je juz ponad 8lat, czasami puszczane bardzo głoœno z dużym bassem i nadal grajš idealnie bez jakiegokolwiek charczenia, aż nie chce się zmieniać n..
Zdjęcie produktu goœć :
dalej jest na stanie z ten 09s
Zdjęcie produktu goœć :
jakie sa batche tych az 8 szt
Zdjęcie produktu goœć :
jaki jest batch tej jednej szt
Zdjęcie produktu majk :
Zarombisty monitor, jak grałem na nim w pleja na przejœcióweczce to mi oczy płakały, że taka pienkna grafika
Zdjęcie produktu marcys998 :
dlaczego nie podajecie że płyta którš sprzedajecie jest w rewizji 2.0 (na zdjęciu 1.X)z mniej wydajnym chłodzeniem chipsetu i sekcji zasilania? Czuję ..
Zdjęcie produktu goœć :
Nie polecam myszki, zacina się na windows 7 i nie ma na to jak na razie rozwišzania, 0 sterowników 0 pomocy w tej sprawie.
Zdjęcie produktu JA OK :
I JA 8LAT I OK...................... ALE ZMIENIAM NA 24 CALE KUSI FULL HA PO ZMIANIE KARTY I PROCKA CZAS NA ZMIANY MONITOR DO SPRZEDANIA..
Zdjęcie produktu magiks33 :
na tej płycie się nie odblokowuje rdzeni !!! jak dla mnie super ale ja dałem 260 zł za półrocznš :)
Zdjęcie produktu goœć :
Pomożecie ? Potrzebuje Jak najwięcej kart graficznych które działajš z tš płytš .
Prosze o nie , ale żeby było więcej ich w przedziale 80 zł - ..

Zdjęcie produktu KineskopFan :
Super monitor!!! Najlepszy!!! Lepszy od tych beznadziejnych LEDowych.
Zdjęcie produktu goœć :
nie działa pod win 8
Zdjęcie produktu goœć :
Klawiatura działa niezawodnie i bardzo cicho, dobrze się na niej pisze. Nie ma problemów z łšcznoœciš z odbiornikiem USB. Jedynym jej minusem jest bra..
Zdjęcie produktu ravtest :
@goœć: Batch# : L434C177, 2x L432C142, 3x L434C166
Zdjęcie produktu czajan83 :
Ostrzegam przed produktami lenovo z serii B5400.

Touchpad w laptopie potrafi doprowadzić do furii. W krótkim czasie po uruchomieniu notebooka..

Zdjęcie produktu goœć :
Od nowoœci nie działa audio. Dokładnie dŸwięk nadawany jest w trybie mono. Nie chce mi się tracić czasu na gwarancję...stšd po prostu siedzi sobie w o..