Sklep komputerowy we Wrocławiu nv_gtx960
Szukaj u nas
Subskrypcja AREST
Dlaczego warto?
Otrzymasz świeże informacje o:
  • Najnowsze produktach
  • Aktualnych promocjach
Najpopularniejsze tagi
Zobacz również
Usługa WD Care
Produkty Kingston
Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana
O ile sytuacja na rynku kart graficznych przeznaczonych do PC jest dość klarowna, to w przypadku laptopów panuje mały bałagan. Dlatego postanowiliśmy go trochę uporządkować testując najpopularniejsze dostępne u nas modele.
Jeszcze z półtora roku temu sytuacja była jasna. Karta graficzna dedykowana jest wydajniejsza od zintegrowanej. Te ostatnie występowały głównie jako część chipsetu i korzystały z pamięci laptopa. Obecnie sytuacja się zmienia ponieważ coraz częściej karty graficzne są integrowane z procesorem. Takim przykładem jest platforma Sandy Bridge Intela oraz AMD Fusion. Żeby nie było łatwo, niedługo pojawi się Llano w laptopach. Intel także zapowiedział nową generację zwaną Ivy Bridge.

Jednak na razie jedynym kryterium testu była dostępność w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że pomoże to wybrać swój wymarzony sprzęt. Jako punkt odniesienia zastosowaliśmy Radeona HD 5570. Jest to średniej klasy karta graficzna stosowana w komputerach stacjonarnych. Oczywiście wszystkie karty nadają się do pracy z dokumentami czy internetem.

3DMark03 testuje karty w DirectX 7, 8 oraz 9. Odpowiada starszym grom.Wyróżnić można 3 grupy. Najszybsze karty zaczynają się od GeForce"a GT 520M. Niżej jest grupa o podobnej wydajności aż do Intela HD 3000. Stawkę zamykają układy zintegrowane. Rozczarowuje wydajność Radeona 6310.

3DMark06 to spore wyzwanie dla kart mobilnych. Sprawdźmy co wyszło:Niespodzianka na czele. GeForce GT 540M okazał się lepszy od karty przeznaczonej do komputerów stacjonarnych. Po za tym zyskała zintegrowana karta Intel HD 3000, która okazała się szybsza od dedykowanego Radeona HD 5470.

3DMark Vantage stanowi nie lada problem dla najszybszych kart na rynku, więc nie dziwią niskie wyniki kart mobilnych. Część z nich jednak wykazała się całkiem dobrą wydajnością.Na pierwsze miejsce wrócił Radeon 5570. Zwraca jednak uwagę kolejny ruch w górę najnowszej karty zintegrowanej Intela. Wyprzedził nawet Radeona HD 6370M. Kupując wiec najnowszego laptopa z procesorem Sandy Bridge można spokojnie zrezygnować z karty dedykowanej o ile nie są to najszybsze modele, a taki komputer można już kupić w cenie poniżej 1700 zł.

Jeżeli chodzi o najszybsze karty, to tutaj trzeba wydać od 2000 do 3000 zł za laptop z GeForce"em GT540M. Różnica głównie dotyczy zastosowanego procesora, wielkości matrycy oraz dodatkowego wyposażenia. Podobnie kształtują się ceny komputerów z Radeonem HD 5650. Klasyczne karty zintegrowane już odchodzą w cień. Trochę rozczarowuje wydajność E-350 z Radeonem HD 6310, ale niedługo pojawi się sprzęt z procesorami Llano, które mają bardzo dobre wyniki w wersjach przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Intel także odrobił lekcje i najnowszy produkt ma całkiem dobrą wydajność, porównywalną z wieloma kartami niezintegrowanymi. Naszym zdaniem przyszłość będzie należeć więc do APU, które nie tylko wyprą "integry", ale zagrożą także kartom dedykowanym oferując podobna wydajność, ale mniejsze zużycie prądu. W każdym razie nie omieszkamy ich dokładnie sprawdzić.

Testowane karty:

AMD Radeon HD 6310 - Wchodzi w skład platformy Brazos. Jest to karta graficzna zintegrowana z procesorem AMD E-240, AMD E-300 oraz E-350 (dość często spotykany). Ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące.

AMD Radeon HD 6370M - Karta dedykowana. Często spotykana w laptopach. Ma własną pamięć RAM, zazwyczaj 1 GB. Podobnie jak HD 6310 ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące.

ATI Mobility Radeon HD 545v - Karta dedykowana. Spotykane są obecnie pojedyncze egzemplarze. Wyróżnia się dość wysokim taktowaniem. Jeżeli chodzi o jej budowę wewnętrzną to także ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące.

ATI Mobility Radeon HD 5470 - Karta dedykowana. Dość szeroko stosowana w laptopach. Ma 512 lub 1024 MB pamięci RAM. Nikogo pewnie nie zdziwi, że ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące.

ATI Mobility Radeon HD 5650 - Karta dedykowana. 400 procesorów strumieniowych, 20 jednostek teksturujących oraz 8 jednostek renderujących to obietnica dość dobrej wydajności.

ATI Radeon HD 4250 - Karta zintegrowana z chipsetem 880G. Spotykana w tańszych konstrukcjach AMD. Obecnie zastępowana przez AMD Fusion. Ma 40 procesorów strumieniowych, 4 jednostki teksturujące oraz 4 renderujące.

Intel GMA HD - Dość często stosowana w laptopach. Spotykana z pierwszą generacją procesorów I3, i5 oraz i7.

Intel HD Graphics 3000 - Grafika zintegrowana z procesorem. Występuje w najnowszej generacji mobilnych procesorów i3, i5 oraz i7 Sandy Bridge. Nie należy jej mylić ze starszymi, podobnie nazwanymi starszymi grafikami Intela.

NVIDIA GeForce 315M - Karta dedykowana. Dość powszechna w laptopach. Ma 16 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące.

NVIDIA GeForce 320M - Karta dedykowana. Ma wyraźnie lepsze parametry od poprzedniczki: 48 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujących oraz 8 renderujących. Zazwyczaj korzysta z pamięci hybrydowej (256 MB własnej i reszta z RAM laptopa).

NVIDIA GeForce GT 330M - Karta dedykowana. Ma podobne parametry jak 320M, ale jest wyposażona we własną pamięć RAM 1 GB.

NVIDIA GeForce 410M - Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące i 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 420M - Karta dedykowana. Ma już 96 rdzeniu CUDA, 16 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące. Także jest wyposażona w 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 520M - Karta dedykowana. Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujących oraz 4 renderujące, ale w porównaniu do poprzedniczek jest wyposażona w 1024 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 540M - Karta dedykowana. Ma 1 GB pamięci RAM oraz 96 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujących i 4 renderujące.

Na zakończenie podsumowania jeszcze krótka charakterystyka karty, która będzie odniesieniem. Radeon HD 5570 ma 400 procesorów strumieniowych, 20 teksturujących oraz 8 renderującym.
Przeczytaj też inne artykuły:

Koniec Ery Celerona

Telefony z procesorami Intela?

Gwaracja Zero problemu od Toshiby
Komentarze (0):
Napisz nowy komentarz
Pseudonim:

Komentarz/Opinia:
Formatowanie Markdown: *kursywa* **pogrubienie**
Aktualności
Ostatnio komentowane
Zdjęcie produktu gość :
Trochę za ciężki do noszenia i często się przegrzewa, ale poza tym jest dobry. Mam go już chyba 5 lat i jestem w miarę zadowolona. Przez pierwsze 2-3 ..
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@Kkk: Tu masz test procesorów w AC:U
http://pclab. pl/art59163-15.html

Zdjęcie produktu Kkk :
Czy dla gier typu "Assassin's Creed: Unity" na pełnych ustawieniach koniecznie trzeba mieć procesor i7, lub wystarczy i5 ?
Zdjęcie produktu Markus :
Niestety pada stabilizator dodatkowy i tylko Pen'y można podłączać - dyski nie.
Zdjęcie produktu gość :
Mam tego lapka od 1,5 roku. Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Zaletami są na.pewno jakoś wykonania, cena, z grami różnie to bywa ale jestem zadowo..
Zdjęcie produktu futrzaczek99 :
Dobry zasilacz, do teraz mam, nigdy od 6 lat nie zmieniałem konfiguracji, tylko teraz dołożyłem 2 kości RAM, działa super pod Athlonem II X2 4800+ i p..
Zdjęcie produktu tomekcs30 :
http://cpuboss.com/ cpus/Intel-Core- i5-4670K-vs-AMD- A10-7850K nie wiem co to za pierdoły podaje amd
Zdjęcie produktu gość :
@gość: Czego oczekiwać za taką cenę.
Zdjęcie produktu airwolf :
Genialne sluchawki, to sa juz 3 jakie kupiem zdecydwoanie nalepszy dzwiek wuper wygodne na uszach dodatkow pleciony kabel jedyny minus to wyglad same..
Zdjęcie produktu hansrey :
Całkiem fajna obudowa w tej cenie. Choć fabryczne wiatraki mogłyby być bardziej ciche - mam bzika na tym punkcie. W trybie turbo są już naprawdę głośn..
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@taaaa: hejters gonna hejt
Ten konkretnie produkt został dodany do naszej bazy 16 marca 2005 roku. Więć mógł on mieć tą obudwę 8 lat już dwa lata..

Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@gość: Warunki gwarancji lenovo:
http:// download.lenovo. com/ibmdl/pub/pc/ pccbbs/thinkcentre_ pdf/l505-0010-02_ pl.pdf
... Z serwisu w ramach n..

Zdjęcie produktu gość :
Też mam Windowsa 7 i nie działa!
Zdjęcie produktu gość :
czy gwarancja jest miedzynarodowa czy tylko polska?
Zdjęcie produktu taaaa :
Ile teraz płaca za opiniowanie? Po 0,09 od opinii jak było czy podwyżki były? Chłopie! Ta obudowa została zaprojektowana w 2009.05 ha,ha a Ty ją 8 ..
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@gość: Nie ma zintegrowanej grafiki.
Zdjęcie produktu gość :
Czy ta płyta ma zintegrowaną karte graficzną ?
Zdjęcie produktu gość :
Opinia:
Klawiatura bardzo dobra. Pisze się na niej bardzo dobra. Polecam!!!!!

Zdjęcie produktu gość :
szkoda ze testowano gre na średnich ustawieniach, zeby normalnie wyglądała trzeba wszystko dac na ultra wtedy fps spada do 12-15fps
Zdjęcie produktu gość :
Wiem, że to nie będzie demon prędkości ale wcale tego nie oczekuję :)
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@gość: Cytuje za wiki:
KVM wykorzystuje sprzętowe technologie wirtualizacyjne. Dla AMD-V lub Intel VT-x
W dokumentacji intela dla tego proce..

Zdjęcie produktu gość :
ma to może wsparcie cpu dla wirtualizacji na KVM ?