Sklep komputerowy we Wrocławiu am1
Szukaj u nas
Subskrypcja AREST
Dlaczego warto?
Otrzymasz œwieże informacje o:
  • Najnowsze produktach
  • Aktualnych promocjach
Najpopularniejsze tagi
Zobacz również
Usługa WD Care
Produkty Kingston
Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana
O ile sytuacja na rynku kart graficznych przeznaczonych do PC jest doœć klarowna, to w przypadku laptopów panuje mały bałagan. Dlatego postanowiliœmy go trochę uporzšdkować testujšc najpopularniejsze dostępne u nas modele.
Jeszcze z półtora roku temu sytuacja była jasna. Karta graficzna dedykowana jest wydajniejsza od zintegrowanej. Te ostatnie występowały głównie jako częœć chipsetu i korzystały z pamięci laptopa. Obecnie sytuacja się zmienia ponieważ coraz częœciej karty graficzne sš integrowane z procesorem. Takim przykładem jest platforma Sandy Bridge Intela oraz AMD Fusion. Żeby nie było łatwo, niedługo pojawi się Llano w laptopach. Intel także zapowiedział nowš generację zwanš Ivy Bridge.

Jednak na razie jedynym kryterium testu była dostępnoœć w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że pomoże to wybrać swój wymarzony sprzęt. Jako punkt odniesienia zastosowaliœmy Radeona HD 5570. Jest to œredniej klasy karta graficzna stosowana w komputerach stacjonarnych. Oczywiœcie wszystkie karty nadajš się do pracy z dokumentami czy internetem.

3DMark03 testuje karty w DirectX 7, 8 oraz 9. Odpowiada starszym grom.Wyróżnić można 3 grupy. Najszybsze karty zaczynajš się od GeForce"a GT 520M. Niżej jest grupa o podobnej wydajnoœci aż do Intela HD 3000. Stawkę zamykajš układy zintegrowane. Rozczarowuje wydajnoœć Radeona 6310.

3DMark06 to spore wyzwanie dla kart mobilnych. SprawdŸmy co wyszło:Niespodzianka na czele. GeForce GT 540M okazał się lepszy od karty przeznaczonej do komputerów stacjonarnych. Po za tym zyskała zintegrowana karta Intel HD 3000, która okazała się szybsza od dedykowanego Radeona HD 5470.

3DMark Vantage stanowi nie lada problem dla najszybszych kart na rynku, więc nie dziwiš niskie wyniki kart mobilnych. Częœć z nich jednak wykazała się całkiem dobrš wydajnoœciš.Na pierwsze miejsce wrócił Radeon 5570. Zwraca jednak uwagę kolejny ruch w górę najnowszej karty zintegrowanej Intela. Wyprzedził nawet Radeona HD 6370M. Kupujšc wiec najnowszego laptopa z procesorem Sandy Bridge można spokojnie zrezygnować z karty dedykowanej o ile nie sš to najszybsze modele, a taki komputer można już kupić w cenie poniżej 1700 zł.

Jeżeli chodzi o najszybsze karty, to tutaj trzeba wydać od 2000 do 3000 zł za laptop z GeForce"em GT540M. Różnica głównie dotyczy zastosowanego procesora, wielkoœci matrycy oraz dodatkowego wyposażenia. Podobnie kształtujš się ceny komputerów z Radeonem HD 5650. Klasyczne karty zintegrowane już odchodzš w cień. Trochę rozczarowuje wydajnoœć E-350 z Radeonem HD 6310, ale niedługo pojawi się sprzęt z procesorami Llano, które majš bardzo dobre wyniki w wersjach przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Intel także odrobił lekcje i najnowszy produkt ma całkiem dobrš wydajnoœć, porównywalnš z wieloma kartami niezintegrowanymi. Naszym zdaniem przyszłoœć będzie należeć więc do APU, które nie tylko wyprš "integry", ale zagrożš także kartom dedykowanym oferujšc podobna wydajnoœć, ale mniejsze zużycie pršdu. W każdym razie nie omieszkamy ich dokładnie sprawdzić.

Testowane karty:

AMD Radeon HD 6310 - Wchodzi w skład platformy Brazos. Jest to karta graficzna zintegrowana z procesorem AMD E-240, AMD E-300 oraz E-350 (doœć często spotykany). Ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

AMD Radeon HD 6370M - Karta dedykowana. Często spotykana w laptopach. Ma własnš pamięć RAM, zazwyczaj 1 GB. Podobnie jak HD 6310 ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 545v - Karta dedykowana. Spotykane sš obecnie pojedyncze egzemplarze. Wyróżnia się doœć wysokim taktowaniem. Jeżeli chodzi o jej budowę wewnętrznš to także ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5470 - Karta dedykowana. Doœć szeroko stosowana w laptopach. Ma 512 lub 1024 MB pamięci RAM. Nikogo pewnie nie zdziwi, że ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5650 - Karta dedykowana. 400 procesorów strumieniowych, 20 jednostek teksturujšcych oraz 8 jednostek renderujšcych to obietnica doœć dobrej wydajnoœci.

ATI Radeon HD 4250 - Karta zintegrowana z chipsetem 880G. Spotykana w tańszych konstrukcjach AMD. Obecnie zastępowana przez AMD Fusion. Ma 40 procesorów strumieniowych, 4 jednostki teksturujšce oraz 4 renderujšce.

Intel GMA HD - Doœć często stosowana w laptopach. Spotykana z pierwszš generacjš procesorów I3, i5 oraz i7.

Intel HD Graphics 3000 - Grafika zintegrowana z procesorem. Występuje w najnowszej generacji mobilnych procesorów i3, i5 oraz i7 Sandy Bridge. Nie należy jej mylić ze starszymi, podobnie nazwanymi starszymi grafikami Intela.

NVIDIA GeForce 315M - Karta dedykowana. Doœć powszechna w laptopach. Ma 16 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

NVIDIA GeForce 320M - Karta dedykowana. Ma wyraŸnie lepsze parametry od poprzedniczki: 48 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 8 renderujšcych. Zazwyczaj korzysta z pamięci hybrydowej (256 MB własnej i reszta z RAM laptopa).

NVIDIA GeForce GT 330M - Karta dedykowana. Ma podobne parametry jak 320M, ale jest wyposażona we własnš pamięć RAM 1 GB.

NVIDIA GeForce 410M - Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce i 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 420M - Karta dedykowana. Ma już 96 rdzeniu CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce. Także jest wyposażona w 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 520M - Karta dedykowana. Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce, ale w porównaniu do poprzedniczek jest wyposażona w 1024 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 540M - Karta dedykowana. Ma 1 GB pamięci RAM oraz 96 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych i 4 renderujšce.

Na zakończenie podsumowania jeszcze krótka charakterystyka karty, która będzie odniesieniem. Radeon HD 5570 ma 400 procesorów strumieniowych, 20 teksturujšcych oraz 8 renderujšcym.
Przeczytaj też inne artykuły:

AMD Vishera - premiera, pierwsze testy

AMD AM1 (FS1b) - niedługo dostępna

Niedługo premiera PCI Express 3.0
Komentarze (0):
Napisz nowy komentarz
Pseudonim:

Komentarz/Opinia:
Formatowanie Markdown: *kursywa* **pogrubienie**
Aktualnoœci
Ostatnio komentowane
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@goœć: Batch#: L421B789
Zdjęcie produktu goœć :
jaki jets batch tej jednej szt
Zdjęcie produktu goœć02 :
Ja nie mam nic do zarzucenia tym wentylatorom jak i tej Firmie. Kupiłem ostatnio obudowę Silentium Gladius M40 i byłem miło zaskoczony. Samo wykonanie..
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
Tak, jak najbardziej.
Zdjęcie produktu goœć :
Posiadam je od ponad miesišca. Od tego czasu dosyć intensywnie sš użytkowane. Potrzebowałem czegoœ, co zmieœci się na biurko obok monitora i nie będzi..
Zdjęcie produktu Marian :
Czy to urzšdzenie ma możliwoœć podłšczenia anteny zewnętrznej. Nigdzie tego nie opisujecie w swoich opisach produktów,a to w zasadzie najważniejsza cz..
Zdjęcie produktu gordon :
czy będzie się nadawała do mojego starego core 2 duo E4600?
Zdjęcie produktu p.o. :
@goœć: bo inni producenci po prostu nie podajš tego drugiego parametru? Choć kingston zaczšł się też powoli łamać i podajš i operacje na plikach skomp..
Zdjęcie produktu goœć :
mam go 2 lata, wiecej przelezl w serwisie niz u mnie. NIE POLECAM!!!
Zdjęcie produktu goœć :
ja tez jeszcze go posiadam od roku 2002
Zdjęcie produktu goœć :
To co napisał Łukasz - W opisie jest poważny błšd , kupujšc dysk nie sprawdziłem info na stronie producenta co do parametrów .
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@goœć: Batch #: X434A880, L426B814, L421C058, L422B811
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@goœć: Wentylator ma wysokoœć 160mm. W recenzji (http://www. pctechreview.com. pl/obudowy/zalman- z3-plus-recenzja- obudowy/) podajš maksymalnš wysokoœć c..
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@Haliaetus: Niestety nie mamy takiej możliwoœci.
Zdjęcie produktu Rafał Janicki :
@pawQ: Osišgane wyniki zawsze zależš od konfiguracji komputera. Producenci też podajš jakim programem testowali.
Sš też strony z wynikami testów u..

Zdjęcie produktu pawQ :
Jest błšd w opisie . Parametry sš o wiele niższe - na opakowaniu jest magiczna gwiazdka która rozwiewa wszystkie wštpliwoœci .
Wiem ponieważ mam ..

Zdjęcie produktu Haliaetus :
Czy jest szansa posłuchania ich w sklepie zakładajšc że sš akurat dostępne?
Zdjęcie produktu goœć :
jakie sa batche tych 4 szt
Zdjęcie produktu goœć :
Witam
Mam pytanie dotyczšce produktu czy zmieœci się do zalman z3?

Zdjęcie produktu goœć :
zajebisty polecam
Zdjęcie produktu Rafal Janicki :
@Angee: To nie klawiatura jest Ÿródłem problemu. Klawiatura przesyła informację: "wciœnięto klawisz ALT i kliawisz O". O tym czy będzie to r..
Zdjęcie produktu brachutr :
Polecam tę płytę u mnie œmiga od roku bez problemu.