Sklep komputerowy we Wrocławiu amd-a4
Szukaj u nas
Subskrypcja AREST
Dlaczego warto?
Otrzymasz œwieże informacje o:
  • Najnowsze produktach
  • Aktualnych promocjach
Najpopularniejsze tagi
Najchętniej czytane
Najpopularniejsze artykuły
z ostatnich 5 dni:
» GAME24 – pierwsze globalne œwięto graczy komputerowych
Rzetelna firma
Rzetelna firma
Zobacz również
Usługa WD Care
Produkty Kingston
Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana
O ile sytuacja na rynku kart graficznych przeznaczonych do PC jest doœć klarowna, to w przypadku laptopów panuje mały bałagan. Dlatego postanowiliœmy go trochę uporzšdkować testujšc najpopularniejsze dostępne u nas modele.
Jeszcze z półtora roku temu sytuacja była jasna. Karta graficzna dedykowana jest wydajniejsza od zintegrowanej. Te ostatnie występowały głównie jako częœć chipsetu i korzystały z pamięci laptopa. Obecnie sytuacja się zmienia ponieważ coraz częœciej karty graficzne sš integrowane z procesorem. Takim przykładem jest platforma Sandy Bridge Intela oraz AMD Fusion. Żeby nie było łatwo, niedługo pojawi się Llano w laptopach. Intel także zapowiedział nowš generację zwanš Ivy Bridge.

Jednak na razie jedynym kryterium testu była dostępnoœć w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że pomoże to wybrać swój wymarzony sprzęt. Jako punkt odniesienia zastosowaliœmy Radeona HD 5570. Jest to œredniej klasy karta graficzna stosowana w komputerach stacjonarnych. Oczywiœcie wszystkie karty nadajš się do pracy z dokumentami czy internetem.

3DMark03 testuje karty w DirectX 7, 8 oraz 9. Odpowiada starszym grom.Wyróżnić można 3 grupy. Najszybsze karty zaczynajš się od GeForce"a GT 520M. Niżej jest grupa o podobnej wydajnoœci aż do Intela HD 3000. Stawkę zamykajš układy zintegrowane. Rozczarowuje wydajnoœć Radeona 6310.

3DMark06 to spore wyzwanie dla kart mobilnych. SprawdŸmy co wyszło:Niespodzianka na czele. GeForce GT 540M okazał się lepszy od karty przeznaczonej do komputerów stacjonarnych. Po za tym zyskała zintegrowana karta Intel HD 3000, która okazała się szybsza od dedykowanego Radeona HD 5470.

3DMark Vantage stanowi nie lada problem dla najszybszych kart na rynku, więc nie dziwiš niskie wyniki kart mobilnych. Częœć z nich jednak wykazała się całkiem dobrš wydajnoœciš.Na pierwsze miejsce wrócił Radeon 5570. Zwraca jednak uwagę kolejny ruch w górę najnowszej karty zintegrowanej Intela. Wyprzedził nawet Radeona HD 6370M. Kupujšc wiec najnowszego laptopa z procesorem Sandy Bridge można spokojnie zrezygnować z karty dedykowanej o ile nie sš to najszybsze modele, a taki komputer można już kupić w cenie poniżej 1700 zł.

Jeżeli chodzi o najszybsze karty, to tutaj trzeba wydać od 2000 do 3000 zł za laptop z GeForce"em GT540M. Różnica głównie dotyczy zastosowanego procesora, wielkoœci matrycy oraz dodatkowego wyposażenia. Podobnie kształtujš się ceny komputerów z Radeonem HD 5650. Klasyczne karty zintegrowane już odchodzš w cień. Trochę rozczarowuje wydajnoœć E-350 z Radeonem HD 6310, ale niedługo pojawi się sprzęt z procesorami Llano, które majš bardzo dobre wyniki w wersjach przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Intel także odrobił lekcje i najnowszy produkt ma całkiem dobrš wydajnoœć, porównywalnš z wieloma kartami niezintegrowanymi. Naszym zdaniem przyszłoœć będzie należeć więc do APU, które nie tylko wyprš "integry", ale zagrożš także kartom dedykowanym oferujšc podobna wydajnoœć, ale mniejsze zużycie pršdu. W każdym razie nie omieszkamy ich dokładnie sprawdzić.

Testowane karty:

AMD Radeon HD 6310 - Wchodzi w skład platformy Brazos. Jest to karta graficzna zintegrowana z procesorem AMD E-240, AMD E-300 oraz E-350 (doœć często spotykany). Ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

AMD Radeon HD 6370M - Karta dedykowana. Często spotykana w laptopach. Ma własnš pamięć RAM, zazwyczaj 1 GB. Podobnie jak HD 6310 ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 545v - Karta dedykowana. Spotykane sš obecnie pojedyncze egzemplarze. Wyróżnia się doœć wysokim taktowaniem. Jeżeli chodzi o jej budowę wewnętrznš to także ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5470 - Karta dedykowana. Doœć szeroko stosowana w laptopach. Ma 512 lub 1024 MB pamięci RAM. Nikogo pewnie nie zdziwi, że ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5650 - Karta dedykowana. 400 procesorów strumieniowych, 20 jednostek teksturujšcych oraz 8 jednostek renderujšcych to obietnica doœć dobrej wydajnoœci.

ATI Radeon HD 4250 - Karta zintegrowana z chipsetem 880G. Spotykana w tańszych konstrukcjach AMD. Obecnie zastępowana przez AMD Fusion. Ma 40 procesorów strumieniowych, 4 jednostki teksturujšce oraz 4 renderujšce.

Intel GMA HD - Doœć często stosowana w laptopach. Spotykana z pierwszš generacjš procesorów I3, i5 oraz i7.

Intel HD Graphics 3000 - Grafika zintegrowana z procesorem. Występuje w najnowszej generacji mobilnych procesorów i3, i5 oraz i7 Sandy Bridge. Nie należy jej mylić ze starszymi, podobnie nazwanymi starszymi grafikami Intela.

NVIDIA GeForce 315M - Karta dedykowana. Doœć powszechna w laptopach. Ma 16 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

NVIDIA GeForce 320M - Karta dedykowana. Ma wyraŸnie lepsze parametry od poprzedniczki: 48 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 8 renderujšcych. Zazwyczaj korzysta z pamięci hybrydowej (256 MB własnej i reszta z RAM laptopa).

NVIDIA GeForce GT 330M - Karta dedykowana. Ma podobne parametry jak 320M, ale jest wyposażona we własnš pamięć RAM 1 GB.

NVIDIA GeForce 410M - Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce i 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 420M - Karta dedykowana. Ma już 96 rdzeniu CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce. Także jest wyposażona w 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 520M - Karta dedykowana. Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce, ale w porównaniu do poprzedniczek jest wyposażona w 1024 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 540M - Karta dedykowana. Ma 1 GB pamięci RAM oraz 96 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych i 4 renderujšce.

Na zakończenie podsumowania jeszcze krótka charakterystyka karty, która będzie odniesieniem. Radeon HD 5570 ma 400 procesorów strumieniowych, 20 teksturujšcych oraz 8 renderujšcym.
Przeczytaj też inne artykuły:

AMD Vishera - premiera, pierwsze testy

Pierwsze Chromebooki od Samsunga i Acera.

Intel Core i7 940XM – od jesieni w laptopach
Komentarze (0):
Napisz nowy komentarz
Pseudonim:

Komentarz/Opinia:
Formatowanie Markdown: *kursywa* **pogrubienie**
Aktualnoœci
Ostatnio komentowane
Zdjęcie produktu NukeDMAn :
Mam jš już pół roku i raczej nie sprawia problemów, ale trzeba się trochę nagimnastykować żeby ruszyła - trzeba zaktualizować BIOS żeby zaczęła popraw..
Zdjęcie produktu goœć :
Błšd w opisie.
JEST:
8GB (2x4GB)
POWINNO BYĆ:
16GB (2x8GB)

Zdjęcie produktu pepito :
Kupiłem je wczoraj i jestem bardzo z nich zadowolony POLECAM!
Zdjęcie produktu goœć :
na jaki windows ?
Zdjęcie produktu Kšpóterowiec :
Skusiły mnie miniaturowe rozmiary tej karty, ale to był błšd.
Nie polecam, bo nie współpracuje dobrze z każdš sieciš WiFi.
Mam AccessPoint fir..

Zdjęcie produktu rav :
@goœć: Batch #: 3410B601
Zdjęcie produktu rav :
@goœć: Batch#: L419B531
Zdjęcie produktu goœć :
cos nowego jest dzis z batchy
Zdjęcie produktu goœć :
cos nowego jest dzis te 2 szt z batchy
Zdjęcie produktu goœć :
dołšczam się co do opinii tego modelu. Moj już 6 letni sprawuje sie znakomicie. Mankament taki że napęd CD/DVD niestety padł po jakichœ 2 latach.
Zdjęcie produktu goœć :
@goœćmobiak: a co mu po gwarancji jak wszystkie dane poszły się je---ć?
Zdjęcie produktu MisterDui :
JA mam tš płyte na windows 7 ultimate 64bit ;D
Zdjęcie produktu goœć :
WIFI sie wiesza przy duzym obciazeniu , niestabilne polaczenie WIFI nienadaje sie do grania w strzelanki przez siec
Zdjęcie produktu goœć :
ma ktos moze sterowniki do tej plyty? na plycie lub jakos przeslac? karta sieciowa nie chce polaczyc sie z internetem bo brak sterownikow do niej. str..
Zdjęcie produktu goœć :
Potrzebuje pilnie sterowniki do tej płyty!!
Zdjęcie produktu goœć :
Zestawik œwietny!
Trafiłem akurat na ostatniš sztukę.
Klawiatura, jak dla mnie super wygodna (a to dla mnie główny atut, ponieważ dużo korzy..

Zdjęcie produktu rav :
@goœć: Batch#: L425B405 i L425B370
Zdjęcie produktu Bossx333 :
Mam tu taki leżeć na biurku sprawny ok 7 lat pracował na procesorach 65w i grafikach nie pobierajšcych więcej niż 40w ale jak kupiłem MSI gtx 550ti C..
Zdjęcie produktu Michał :
Szmelc gubi pakiety grzeje się jak toster. na gwarancji wymienili mi na nowy i dalej to samo odradzam chyba ze ktoœ lubi nie mieć internetu.
Zdjęcie produktu goœć :
jaki jest batch tej jednej sztuki
Zdjęcie produktu Kwas :
bardzo dobrze się sprawuje. cichutko chodzi przy 700-900 obrotach i robi robotę dwóch mniejszych 80mm 2300 obrotów. polecam
Zdjęcie produktu rav :
@goœć: Wiele płyt ma już nowe biosy. ASRock np. umieszcza na koœci nalepkę z wersjš biosu. W egzemplarzu jaki mamy tej płyt jest wersji P2.10. Można s..