Sklep komputerowy we Wrocławiu amd-nsf-murder
Szukaj u nas
Subskrypcja AREST
Dlaczego warto?
Otrzymasz œwieże informacje o:
  • Najnowsze produktach
  • Aktualnych promocjach
Najpopularniejsze tagi
Rzetelna firma
Rzetelna firma
Zobacz również
Usługa WD Care
Produkty Kingston
Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana

Karta graficzna w laptopie - dedykowana czy zintegrowana
O ile sytuacja na rynku kart graficznych przeznaczonych do PC jest doœć klarowna, to w przypadku laptopów panuje mały bałagan. Dlatego postanowiliœmy go trochę uporzšdkować testujšc najpopularniejsze dostępne u nas modele.
Jeszcze z półtora roku temu sytuacja była jasna. Karta graficzna dedykowana jest wydajniejsza od zintegrowanej. Te ostatnie występowały głównie jako częœć chipsetu i korzystały z pamięci laptopa. Obecnie sytuacja się zmienia ponieważ coraz częœciej karty graficzne sš integrowane z procesorem. Takim przykładem jest platforma Sandy Bridge Intela oraz AMD Fusion. Żeby nie było łatwo, niedługo pojawi się Llano w laptopach. Intel także zapowiedział nowš generację zwanš Ivy Bridge.

Jednak na razie jedynym kryterium testu była dostępnoœć w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że pomoże to wybrać swój wymarzony sprzęt. Jako punkt odniesienia zastosowaliœmy Radeona HD 5570. Jest to œredniej klasy karta graficzna stosowana w komputerach stacjonarnych. Oczywiœcie wszystkie karty nadajš się do pracy z dokumentami czy internetem.

3DMark03 testuje karty w DirectX 7, 8 oraz 9. Odpowiada starszym grom.Wyróżnić można 3 grupy. Najszybsze karty zaczynajš się od GeForce"a GT 520M. Niżej jest grupa o podobnej wydajnoœci aż do Intela HD 3000. Stawkę zamykajš układy zintegrowane. Rozczarowuje wydajnoœć Radeona 6310.

3DMark06 to spore wyzwanie dla kart mobilnych. SprawdŸmy co wyszło:Niespodzianka na czele. GeForce GT 540M okazał się lepszy od karty przeznaczonej do komputerów stacjonarnych. Po za tym zyskała zintegrowana karta Intel HD 3000, która okazała się szybsza od dedykowanego Radeona HD 5470.

3DMark Vantage stanowi nie lada problem dla najszybszych kart na rynku, więc nie dziwiš niskie wyniki kart mobilnych. Częœć z nich jednak wykazała się całkiem dobrš wydajnoœciš.Na pierwsze miejsce wrócił Radeon 5570. Zwraca jednak uwagę kolejny ruch w górę najnowszej karty zintegrowanej Intela. Wyprzedził nawet Radeona HD 6370M. Kupujšc wiec najnowszego laptopa z procesorem Sandy Bridge można spokojnie zrezygnować z karty dedykowanej o ile nie sš to najszybsze modele, a taki komputer można już kupić w cenie poniżej 1700 zł.

Jeżeli chodzi o najszybsze karty, to tutaj trzeba wydać od 2000 do 3000 zł za laptop z GeForce"em GT540M. Różnica głównie dotyczy zastosowanego procesora, wielkoœci matrycy oraz dodatkowego wyposażenia. Podobnie kształtujš się ceny komputerów z Radeonem HD 5650. Klasyczne karty zintegrowane już odchodzš w cień. Trochę rozczarowuje wydajnoœć E-350 z Radeonem HD 6310, ale niedługo pojawi się sprzęt z procesorami Llano, które majš bardzo dobre wyniki w wersjach przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Intel także odrobił lekcje i najnowszy produkt ma całkiem dobrš wydajnoœć, porównywalnš z wieloma kartami niezintegrowanymi. Naszym zdaniem przyszłoœć będzie należeć więc do APU, które nie tylko wyprš "integry", ale zagrożš także kartom dedykowanym oferujšc podobna wydajnoœć, ale mniejsze zużycie pršdu. W każdym razie nie omieszkamy ich dokładnie sprawdzić.

Testowane karty:

AMD Radeon HD 6310 - Wchodzi w skład platformy Brazos. Jest to karta graficzna zintegrowana z procesorem AMD E-240, AMD E-300 oraz E-350 (doœć często spotykany). Ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

AMD Radeon HD 6370M - Karta dedykowana. Często spotykana w laptopach. Ma własnš pamięć RAM, zazwyczaj 1 GB. Podobnie jak HD 6310 ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 545v - Karta dedykowana. Spotykane sš obecnie pojedyncze egzemplarze. Wyróżnia się doœć wysokim taktowaniem. Jeżeli chodzi o jej budowę wewnętrznš to także ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5470 - Karta dedykowana. Doœć szeroko stosowana w laptopach. Ma 512 lub 1024 MB pamięci RAM. Nikogo pewnie nie zdziwi, że ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

ATI Mobility Radeon HD 5650 - Karta dedykowana. 400 procesorów strumieniowych, 20 jednostek teksturujšcych oraz 8 jednostek renderujšcych to obietnica doœć dobrej wydajnoœci.

ATI Radeon HD 4250 - Karta zintegrowana z chipsetem 880G. Spotykana w tańszych konstrukcjach AMD. Obecnie zastępowana przez AMD Fusion. Ma 40 procesorów strumieniowych, 4 jednostki teksturujšce oraz 4 renderujšce.

Intel GMA HD - Doœć często stosowana w laptopach. Spotykana z pierwszš generacjš procesorów I3, i5 oraz i7.

Intel HD Graphics 3000 - Grafika zintegrowana z procesorem. Występuje w najnowszej generacji mobilnych procesorów i3, i5 oraz i7 Sandy Bridge. Nie należy jej mylić ze starszymi, podobnie nazwanymi starszymi grafikami Intela.

NVIDIA GeForce 315M - Karta dedykowana. Doœć powszechna w laptopach. Ma 16 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce.

NVIDIA GeForce 320M - Karta dedykowana. Ma wyraŸnie lepsze parametry od poprzedniczki: 48 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 8 renderujšcych. Zazwyczaj korzysta z pamięci hybrydowej (256 MB własnej i reszta z RAM laptopa).

NVIDIA GeForce GT 330M - Karta dedykowana. Ma podobne parametry jak 320M, ale jest wyposażona we własnš pamięć RAM 1 GB.

NVIDIA GeForce 410M - Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce i 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 420M - Karta dedykowana. Ma już 96 rdzeniu CUDA, 16 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce. Także jest wyposażona w 512 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 520M - Karta dedykowana. Ma 48 rdzeni CUDA, 8 jednostek teksturujšcych oraz 4 renderujšce, ale w porównaniu do poprzedniczek jest wyposażona w 1024 MB pamięci RAM.

NVIDIA GeForce GT 540M - Karta dedykowana. Ma 1 GB pamięci RAM oraz 96 rdzeni CUDA, 16 jednostek teksturujšcych i 4 renderujšce.

Na zakończenie podsumowania jeszcze krótka charakterystyka karty, która będzie odniesieniem. Radeon HD 5570 ma 400 procesorów strumieniowych, 20 teksturujšcych oraz 8 renderujšcym.
Przeczytaj też inne artykuły:

ARES/2DIS/4GD5 - nowy (ale bardzo drogi) król wydajnoœci na rynku kart graficznych

AMD Vishera - premiera, pierwsze testy

Intel i7-2600K już dostępny!
Komentarze (0):
Napisz nowy komentarz
Pseudonim:

Komentarz/Opinia:
Formatowanie Markdown: *kursywa* **pogrubienie**
Aktualnoœci
Ostatnio komentowane
Zdjęcie produktu goœć :
@3PO: Jak już minie gwarancja przestanš trzymać przegrzane układy BGA, gdyż przez dwa lata zapcha się układ chłodzenia, którego nie można wyczyœcić w ..
Zdjęcie produktu rtest :
@3PO: Trochę przesadzasz.
Wszystkie procesory intela ultra mobilne (czyli wszystkie haswell'e z literkš U w nazwie) sš w obudowie BGA (litowa..

Zdjęcie produktu 3PO :
To laptop dla sieci Biedronka, totalnie wszystko zintegrowane.Aby dołożyć pamięć trzeba odkręcić 23 œrubki otworzyć obudowę i wyjšć całš płytę głównš,..
Zdjęcie produktu daniel :
mam takš płytę i jestem zadowolony
Zdjęcie produktu goœć :
Rewelacja używam go 10 lat, nie do zdarcia, ale do szybkich gier za wolny.
Zdjęcie produktu goœć :
Zasięg łšcznoœci bezprzewodowej może się różnić w zależnoœci od warunków otoczenia i charakteru pracy na komputerze.
Podana żywotnoœć baterii kla..

Zdjęcie produktu mpendrak :
Podkładka zareklamowana , na miejscu też objaw wystšpił. Panowie oddali pienišdze i doradzili co kupić. Fachowa obsługa, dziękuje.
Zdjęcie produktu rav :
@mpendrak: Złóż reklamację.
Możesz jeszcze sprawdzić jak podkładka działa podłšczona do USB stacjonarnego komputera lub do ładowarki telefonu USB.

Zdjęcie produktu mpendrak :
Dzisiaj zakupiłem ten produkt i jest to bubel, masakra zero chłodzenia wentylator obraca się jakby chciał a nie mógł, wentylator kręci się w lewo na c..
Zdjęcie produktu Kkk :
Haswell – wieœ w Anglii, w hrabstwie Durham. Leży 11 km na wschód od miasta Durham i 374 km na północ od Londynu.
Żyd - to wyznanie, tak samo jak ..

Zdjęcie produktu Krzychu :
Działa z 20-letniš drukarkš HP LaserJet 4L, zainstalowała się momentalnie po podłšczeniu adaptera pod USB. Polecam.
Zdjęcie produktu rav :
@goœć:
Proszę podłšczyć w taki sposób, by czerwona żyła była z prawej strony (dalej od œledzia).

Wyjaœnienie:
Piny gniazda sš opisan..

Zdjęcie produktu goœć :
A jak podlaczyc te wtyczki RS232 bo pasuja w obie strony a instrukcja nic na ten temat nie mowi?
Zdjęcie produktu goœć :
Nie działa
Zdjęcie produktu Maciek :
Kartę posiadam już od 3 miesięcy.
Cicha, bez awaryjna narazie wszystko hula

Zdjęcie produktu Krzychu :
Wykonanie - jak to u XFX - znakomite, solidna, zwarta konstrukcja, œwietny lakier, niestety wadš jest hałas, zasilacz jest słyszalny przy nieobcišżony..
Zdjęcie produktu m121 :
witam. zakupiłem używanš kierownice . lecz w zestawie nie bylo plyty ze sterownikami czy mial by ktos link do sterownikow?? prosze o odp...
Zdjęcie produktu rav :
@goœć:
błšd poprawiony, dzięki za zwrócenie uwagi

Zdjęcie produktu goœć :
płyta asus a zdjęcia i opis od asrock
Zdjęcie produktu goœć :
szajs ! nie działa na psp , i dwóch kompach
Zdjęcie produktu Maniek :
Pracowała 4 godziny i się wyłšczyła.
Teraz nie daje się załšczyć. Wymiana procka i pamięci oraz zasilacza nic nie dała.
Nie polecam !

Zdjęcie produktu Marcin :
Ciekaw jestem tego procka, ale wcišż cena wydaje mi się wyœrubowana (nie w Arescie tylko ogólnie). Za 380 zł można mieć FX-6300, który jest jednak zde..